Supreme Court · 2016 INSC 499 · Decided 5 July 2016

Ajay Gupta v. Raju @ Rajendra Singh Yadav

Court
Supreme Court of India
Citation
2016 INSC 499 · [2016] 3 S.C.R. 225
Case number
CIVIL APPEAL No. 5862/2016
Decided
5 July 2016
Bench
KURIAN JOSEPH, R.F. NARIMAN (2-judge bench)
Outcome
Appeal(s) allowed
Case type
Civil
Acts & sections cited
CPC; Limitation Act Section 4, 5

Headnote

Limitation Act, 1963 - ss.4, 5 - Expiry of prescribed period when court is closed - On facts, last date for filing the suit was 31.12.2010, which was last day of winter vacation for court - Next day-01.01.2011 was a non-working Saturday - Disposal of application filed u/Or. 7 r. 11 on the ground suit filed on 03. 01.2011 is within limitation - Held: Jn terms of s. 4, in case the prescribed period for any suit expires on a day when the court is closed, the suit may be instituted when the court reopens - Further in terms of s. 5 no court or tribunal can extend the period of limitation

Search related judgments

Judgments are the courts' own published copies, provided for study; they are not certified copies. Source: Indian Supreme Court & High Court Judgments, Dattam Labs (CC-BY-4.0)